Для профілактики аскофероза і аспергильоза бджіл
АСКОСФЕРОЗ
Аскосфероз бджіл (вапняний, крейдяний розплід, сухий гнилець) – інфекційне захворювання трутневих, бджолиних і маткових личинок, викликана грибом аскосфера апіс. Аскосфероз зустрічається у вологих місцевостях, викликаючи загибель бджолосімей.
Гриб і його спори стійкі у зовнішньому середовищі. Личинки аскосферозу на периферії розплоду заковтують спори, що вони проростають у їх тканинах і викликають загибель, вкриваючи все тіло білою пліснявою, що нагадує вапно. Дорослі бджоли аскосферозом не хворіють, але є носіями. Бджоли заражаються з кормом, від інших бджіл, при переселенні маток, збудник заноситься людиною з неблагополучних пасік. Сприяє надмірне згодовування бджолам антибіотиків, незабезпеченість пергою. Захворювання реєструється навесні, влітку і восени
АСПЕРГІЛЬОЗ БДЖІЛ.
Аспергільоз бджіл (кам'яний розплід, аспергилломикоз) – захворювання, яке викликають плісеневі гриби роду аспергіллюс. Вони поширені в природі, живуть у ґрунті, гної, на рослинах (у т. ч. на тичинках і нектарниках кольорів). Захворювання виникає у слабких сім'ях в кінці зими і навесні при високій вологості та переохолодженні бджіл; в низинній місцевості біля водойм; коли вулики стоять близько до поверхні землі і т. п. Аспергільозом можуть захворіти ссавці і люди.
Бджоли заносять спори гриба в гніздо з нектаром і пилком. Бджоли і личинки різного віку заковтують збудника і його токсинів. Їх загибель настає через 2-4 дні. При вираженій формі аспергильоза частіше гине розплід. Він покривається сірою пліснявою і зморщується, потім стає твердим, жовто-зеленим або чорним, нагадуючи камінчики. Дорослі бджоли при захворюванні порушені, потім слабшають, падають і гинуть, покриваючись цвіллю.