Корзина
1474 отзыва
"Медовый Рай"(наша компания предлагает широкий выбор ветеринарных и пчеловодческих препаратов)
+380973267924
+380666943081

Роботи на пасіці взимку. Підгодівля бджіл.

Роботи на пасіці взимку. Підгодівля бджіл.

Взимку пасічник має перетопити всю воскосировину на віск і обміняти на штучну вощину, придбати пасічницький інвентар, закупити насіння медоносних культур, виготовити необхідну кількість рамок, полагодити старі вулики та виготовити нові, заготовити утепления для гнізд, підготувати сонячну воскотопку, годівниці, вулики під нуклеуси тощо.
Коли настануть теплі сонячні дні, треба подбати про те, щоб прискорити танення снігу на точку. Для цього розсипають по снігу попіл та сіль.
Після звільнення тічка від снігу треба замінити підгнилі кілочки. А коли точок заново влаштовується, то для зручності та приємнішого вигляду вулики на тічку розставляють рядами на віддалі 4—5 м, а в ряду 5—6 м. Кілочки під вулики забивають на висоту 25—30 см, при цьому передні кілочки мають бути приблизно на 1 см нижчі, щоб вода не затікала в льотки вуликів.
Основна турбота пасічника наприкінці зими — не допустити загибелі бджолосімей. Якщо врахувати, що в приватних господарствах бджоли зимують надворі, то за наявності 15—18 кг кормів на бджолосім'ю та дотриманні всіх інших вимог вони перезимують добре, а пасічник спокійно може займатися підготовкою всього необхідного до весняно-літнього сезону.
Навіть тоді, коли взимку випаде гарний теплий день і бджоли будуть облітуватись, не варто розпаковувати гнізда і оглядати та турбувати сім'ї.
Якщо ж хоч однієї з вимог підготовки пасіки до зими не додержано, то наприкінці зими необхідно встановити особливий контроль за станом зимівлі бджіл. Для цього в січні один раз на тиждень, а в лютому і березні — через кожні 2-3 дні пасічник повинен прослухувати кожну сім'ю. Нормально зимуючі бджоли тихенько і рівномірно гудуть. Коли ж у вулику зацукрувався мед або занадто сухо чи жарко, бджоли страждатимуть від спраги і при цьому створюватимуть сильний, загальний гул. Голодуючі бджоли майже не подають звуку, а коли стукнути по вулику, то створюють шум, подібний до шелестіння сухого листя. Бджоли дуже турбуються і погано зимують бджоли при поїданні падевого меду.
При прослухуванні сімей інколи можна почути шорох у вулику, а заодно і ненормальне гудіння бджіл. Коли вигорнути з такого вулика підмор, він може виявитись поїденим, а між ним мишачий послід. Це вказує на те, що у вулик проникли миші. Поселившись у вулику, миші сильно турбують бджіл, гризуть стільники, поїдають деяких бджіл, а, головне, своєю сечею створюють нестерпний для бджіл запах, що призводить до їх занепокоєння. Виявлені під час прослухування недоліки треба усунути, а сім'ям подати негайну допомогу.
Особливу турботу пасічник має проявити при нестачі корму. Байдужість може призвести до загибелі не лише окремих сімей, а й цілої пасіки. Безтурботність же занадто дорого обійдеться. Невиправдана загибель з голоду значної кількості бджолиних сімей трапляється зазвичай у пасічників-початківців та жадібних до меду людей.
Щоб такого не сталося, необхідно уже наприкінці зими провести підгодівлю бджіл густим цукровим сиропом (на дві частини цукру дається одна частина води) або підставити медові рамки, якщо вони є. Підгодовувати можна як тих бджіл, які знаходяться в зимівнику, так і тих, що зимують надворі. Давати сироп у будь-яких годівницях не слід, бо бджоли з них взимку не зможуть взяти корм. Часто для зимової підгодівлі бджіл у зимівнику використовують літрові банки. Їх наповнюють густим цукровим сиропом, міцно зав'язують марлею і переверненими догори дном ставлять на рамки проти бджолиного клубу.
Інколи бджоли корму мають досить, але він неякісний, падевий. В такому випадку їх також підгодовують цукровим сиропом з банок.
Поїдаючи цукровий сироп, бджоли відвертаються від падевого меду і цим попереджуються захворювання на пронос. Літрова банка сиропу подається бджолиній сім'ї через кожні 20 - 25 днів. Але слабкі сім'ї, взимку у більшості випадків, погано або зовсім не беруть корм з банок. А тому голодуючим бджолам потрібно давати сироп у рамки гнізда. Для цього з вуликів будь-якої системи, які знаходяться в зимівнику, виймають дві крайні рамки з обох боків гнізда, що зайняті бджолами, і наповнюють тут же, над гніздом, сиропом. Щоб не загубити матку, середніх рамок гнізда чіпати не слід.

 

За матеріалами журналу Пасіка