Корзина
1435 отзывов
  • "Медовый Рай"
  • Статьи
  • Комбінуємо препарати для бджіл проти варроатозу з препаратами рослинного походження
Контакты
"Медовый Рай"
Наличие документов
Знак Наличие документов означает, что компания загрузила свидетельство о государственной регистрации для подтверждения своего юридического статуса компании или физического лица-предпринимателя.
+380666943081+380973267924
+380445257075
Анна, Марина-консультанты.
УкраинаКиевул. Стратегическое шоссе,35
Карта

Комбінуємо препарати для бджіл проти варроатозу з препаратами рослинного походження

Комбінуємо препарати для бджіл проти варроатозу з препаратами рослинного походження

Пасічникам добре відома згубна дія кліща Вароа деструктор на бджолині сім'ї, який, до того ж, є носієм багатьох вірусів. Відомо, що обробляти бджіл хімічними препаратами в період надходження нектару не можна. Що ж тоді робити?

Наукою і практикою випробувано багато способів боротьби проти кліща та створено акарицидні (протикліщеві) препарати, які за системного їх застосування не допускають закліщеності бджолиних сімей вище одного відсотка.
Серед традиційних препаратів загальновідомі – біпін, тактик, варотом, байварол, щавлева та мурашина кислоти. Відомо, що обробляти бджіл хімічними препаратами в період надходження нектару не можна, оскільки вони можуть потрапити в мед. Це ж означає, що якщо з кліщами не боротися, створюються оптимальні умови для їх розмноження і до осені їх чисельність може зрости надзвичайно, що небезпечно для бджолиної сім'ї.
Щоб цього не сталося, на кліща слід здійснювати постійний пресинг (тиск, вплив). Цього можна досягти, зокрема, за допомогою препаратів рослинного походження (обприскування, згодовування, обкурювання).
На початку осені 2010 р. ми випробували кілька препаратів рослинного походження – відвари трав: конопель, пижма, базиліку, хрінниці смердючої. Ступінь закліщеності бджіл становив 1-2%. Спочатку готували 20%-ний відвар рослин, а потім бджолосім'ям-аналогам згодовували цукровий сироп (1:1,5) з додаванням препаратів (по 40 мл на 1 л сиропу). Цукровий сироп з кожним окремим препаратом згодовували по 100 мл на вуличку бджіл. Кількість кліщів, що обсипалися, підраховували на змащеному олією папері, розміщеному під гніздом бджіл. Найефективнішими виявилися відвари конопель та хрінниці смердючої – обсипалося по 1-1,5 кліща на вуличку бджіл. Після контрольної обробки бджіл біпіном кліщів обсипалося втричі більше.
Після згодовування бджолосім'ям по 1 л (тричі через добу) цукрового сиропу (1:1,5) з додаванням відварів пижма та хрінниці смердючої (по 40 мл на 1 л сиропу) ефективнішим виявився відвар хрінниці смердючої (обсипалося по 2 кліщі на вуличку бджіл). Після контрольної обробки бджіл біпіном кліщів обсипалося вдвічі більше. Вважаємо, що дослідження дієвості препаратів рослинного походження слід продовжити, закликаємо до цього бджолярів.
Нами виявлено високу ефективність обкурювання бджіл димом від спалювання в пасічному димарі коренїв хрону і окремо пижма звичайного - на вуличку бджіл обсипалося 3-6 кліщів, причому кліщі не просто обсипалися, а загинули.
Практикою і науковими дослідами доведено стримуючу дію на кліща Вароа препаратів рослинного походження.
Є дані, які свідчать про високу ефективність використання відвару хвої сосни (по 40 мл на 1 л цукрового сиропу), що призводить до появи навесні безплідних самців кліща, завдяки чому переривається цикл його розвитку. Аналогічну дію мають відвари трав: кмину, хмелю, бадилля моркви. А стебла конопель посівних, покладені восени на гніздо бджіл до весни значною мірою звільняють бджолину сім'ю від кліща Вароа. Згубно діє на кліща і відвар полину звичайного.
Ми також випробували комбінований спосіб обробки бджіл проти кліща, запропонований В.О. Паливодою, який полягає в тому, що бджіл обробляють у вулику через нижній льоток парою від нагрівання суміші гасу, тактику (біпіну) та щавлевої кислоти. Спочатку готували суміш з 50 мл гасу та 2,5 мл біпіну (тактику). Потім у випарник поміщали 2 г щавлевої кислоти та 1,5 мл вказаної суміші і закривали кришечкою (на різьбі). Ці складові та їх кількість розраховані на обробку однієї бджолиної сім'ї. Випарник нагрівали за допомогою газового пальника чи паяльної лампи. З початком виділення пари поліетиленову трубку вводили в нижній льоток (верхній льоток залишали відкритим) і нагнітали пару за допомогою автомобільного насоса до закінчення випаровування. Після охолодження випарника його знову заправляли і аналогічно обробляли всі бджолині сім'ї. Кількість кліщів, що обсипалися, підраховували на змащеному олією папері, який перед обробкою бджіл поміщали під гніздо бджіл.
В більшості бджолиних сімей обсипалося до 20(!) кліщів на одну вуличку, і це після регулярної обробки бджіл упродовж сезону біпіном, варотомом.
Велика чисельність кліщів пояснюється тим, що значна їх кількість знаходилася в розплоді, а також – звиканням кліща до препаратів. Зауважимо, що для попередження звикання кліща до хімічних препаратів, останні слід замінювати (за діючою речовиною) через кожні 3-4 роки.

За матеріалами журналу Пасіка

facebook twitter
Другие статьи