Корзина
1434 отзыва
Контакты
"Медовый Рай"
Наличие документов
Знак Наличие документов означает, что компания загрузила свидетельство о государственной регистрации для подтверждения своего юридического статуса компании или физического лица-предпринимателя.
+380666943081+380973267924
+380445257075
Анна, Марина-консультанты.
УкраинаКиевул. Стратегическое шоссе,35
Карта

Хвороби та лікування бджіл

Хвороби та лікування бджіл

Хвороби та лікування бджіл

У статті коротко і доступно описані найбільш розповсюджені хвороби бджіл. Хвороби бджіл можна систематизувати за такими ознаками:
- Сезонні хвороби бджіл, тобто хвороби, які виникають в залежності від сезону року: весна, літо осінь, зима;
- За клінічними або патологоанатомічними ознаками: європейський мул та американський гнилець, вапняний розплід бджіл, параліч бджіл, пронос бджіл;
- За віком: хвороба лялечок бджіл, хвороба яєць бджіл, хвороба личинок бджіл;
- За походженням хвороби: заразні і незаразні хвороби бджіл. Причому заразні захворювання бджіл в свою чергу поділяються на: бактеріальні хвороби бджіл, вірусні хвороби бджіл, інвазійні хвороби бджіл.

Акарапідоз бджіл

Акарапідоз бджіл – найнебезпечніше захворювання, котре викликається кліщем акарапіс. Його неможливо побачити неозброєним оком. Паразитує він на підставах крил і трахеях бджіл. Уражені місця відмирають, трахеї бджіл спочатку жовтіють, а потім темніють і стають чорними. Бджола, вражена акарапідозом, втрачає здатність літати і гине. Паразит може продовжувати жити до п'яти діб в трупах бджіл.
Симптоми акарапідозу найкраще видно під час весняної виставки сімей з зимівників. У заражених акарапідозом бджіл, крила займають неправильну позицію – дивним чином розставлені або неправильно складені, в результаті чого бджола не може вилетіти. Для підтвердження діагнозу акаркапідозу бджіл, необхідно звернутися у ветеринарну лабораторію.
Для того, щоб вберегти бджіл від захворювання, необхідно охороняти пасіку від блукаючих бджіл. Купувати нову сім'ю найкраще з перевірених пасік. Варто періодично перевіряти бджіл на наявність акарапідозу, особливо в день весняної виставки.
Акарапідоз бджіл лікують такими препаратами, як ефірсульфанат, етолдіхлорбезілат, аерозолем фольбекс, які застосовують вісім разів, роблячи між застосуванням тижневі перерви. Також, хороші результати при лікуванні акарапідозу бджіл дає і тедіон, який застосовують десять разів з інтервалом в добу.
Амебіоз бджіл
Амебіоз бджіл – викликає хвороботворна амеба, яка, в основному, вражає бджіл хворих нозематозом. Паразитують ці найпростіші на мальпігієвих судинах бджіл. Поширюється захворювання через випорожнення. Такі фактори, як підвищена вологість в зимівнику і неякісний корм, сприяють розвитку цього захворювання. Лікувати амебіоз бджіл необхідно тим же способом, що і нозематоз бджіл.
Браулез бджіл
Браулез бджіл – викликає бджолина воша, або Брауліо. Хвороба протікає наступним чином: бджола, заражена Брауліо, відчуває занепокоєння, яке виснажує її, що призводить до послаблення. Паразит відкладає свої яйця під кришечками осередків сот і на їхніх стінках. Поширюється браулез бджіл дуже швидко – це, головним чином, пов'язано з високою рухливістю паразита. Воші дуже швидко і легко перестрибують з однієї комахи на іншу. Занести захворювання може блукаюча бджола. Щоб запобігти зараженню браулезом, потрібно винищувати личинки і яйця браул, роздруковуючи соти. Робити це потрібно в травні-червні. Браул потрібно знищити нафталіном або фенотізіаном, а кришечки осередків перетопити на віск.
Вірусний параліч бджіл
Вірусний параліч бджіл – це інфекційне захворювання, яке викликає масову загибель бджіл і цілих сімей. Збудник даного захворювання бджіл – фільтруючий вірус. Найчастіше поширюється через нестачу корму і в спеку, коли відбувається перегрів бджолиних гнізд. Час виникнення захворювання – квітень-вересень.
Симптоми вірусного паралічу  бджіл: спочатку хворі бджоли виглядають дуже збудженими, а потім перестають реагувати на будь-які подразники. Наступна стадія захворювання характеризується облисінням бджіл – їх тільце втрачає волосяний покрив, а потім набуває темного забарвлення. Врешті настає стадія задубіння і, як результат – смерть.
Для запобігання виникнення вірусного паралічу бджіл треба ранньою весною підгодовувати бджіл сиропом з різними лікувальними добавками, такими як біоміцин. Добре ще додавати дріжджі і молоко і стежити за тим, щоб не відбувався перегрів гнізд.
Голодування бджіл
Як зрозуміло з назви, ослаблення і загибель бджіл відбувається в результаті перманентного недокорму. Цю хворобу бджіл поділяють на два види: вуглеводне і білкове голодування. Брак меду викликає перший тип голодування. Витративши всі запаси бджолина сім'я, покидає гніздо і приєднується до іншої сім'ї або змушена розлетітися по різним сім'ям. Якщо запаси закінчуються взимку, бджоли гинуть. Білкове голодування відбувається в результаті нестачі перги, що трапляється у весняний період. Розплід, в основному, виживає, а от молоді бджоли залишаються недорозвиненими і слабкими. Страждають від білкового голодування і бджоли-годувальниці. Тільце хворої бджоли набуває чорного кольору, вона дуже швидко старіє, а потім гине.
Для запобігання цього захворювання, потрібно залишати достатню кількість корму бджолам на зиму. Навесні у вуликах повинно залишатися не менше 3 кг стільників з пергою і не менше 9 кг меду.
Мелеоз бджіл
Личинки звичайної і строкатої майки викликають таке захворювання, як мелеоз. Дорослі особини цих видів жуків абсолютно нешкідливі для бджіл, а личинки завдають бджолам великої шкоди. Вони розташовуються між члениками черевця бджоли, переповзаючи на неї з квітки під час збору пилку або нектару. Личинка харчується гемолімфою бджоли, і дуже виснажує її. Бджола гине в судомах, а личинка вирушає на пошуки нового господаря.
Боряться з мелеозом бджіл двома способами:
1. Обкурюють тютюновим димом вулик з бджолами протягом 3-5 хвилин. Робити це потрібно ввечері, розставивши рамки у вулику ширше і постеливши на дно папір. Після закінчення процедури папір слід спалити разом з личинками жука, що випали.
2. Так само можна позбутися шкідників, розсипавши нафталін на папір, розстелену на дні вулика. Розсипають його рівним шаром, дозу потрібно попередньо визначити випробуваннями на 3-4 сім'ях. Підібрану дозу застосовують для обробки інших сімей, заражених майкою, протягом 3 ночей, прибираючи на день нафталін з вуликів. Через 10 днів курс необхідно повторити.
Міази бджіл
Міази – це інвазійні хвороби бджіл, збудниками яких є личинки мух. Найбільш поширеними є форідоз, сенотаініоз, конопідоз. Захворювання вражає бджіл влітку, коли мухи, наздоганяючи бджіл в польоті, відкладають в їхнє тіло свої личинки, які знищують мускулатуру бджоли, залишаючи хітиновий скелет. Інший вид мух проникає у вулик і відкладає яйця в незапечатаний осередки. Личинка мухи, вилупившись, проникає в тіло личинки бджоли і та гине.
Профілактику хвороби можна здійснювати шляхом підтримання чистоти в гніздах, видалення та спалювання сміття з дна вуликів.
Пилковий токсикоз бджіл
Пилок отруйних рослин викликає захворювання пилковим токсикозом. Хвороба смертельна, в основному, тільки для молодих бджіл і бджіл-годувальниць. Виникає пилковий токсикоз бджіл, в основному, в травні, але інші місяці теж не є винятком. Смертоносним для бджіл є пилок наступних рослин: багна, жимолості, жовтцю, чемериці, цибулі, аконіту, підбілу і ін. Іноді пилковий токсикоз бджіл може бути спровокований зіпсованої пилком нешкідливих рослин.
Симптоми пилкового токсикозу бджіл: хвора бджола стає менш активною, її черевце збільшується і наповнюється масою жовтого кольору. Бджоли слабшають, падають біля вічок і там гинуть.
В якості ліків, сім'ям дають рідкий цукровий сироп або розбавлений мед на протязі 2-3 днів.
Нектарний токсикоз бджіл
Це захворювання схоже на пилковий токсикоз, але виникає в результаті отруєння нектаром отруйних рослин. В основному, страждають бджоли-збиральниці, що дуже негативно впливає на  продуктивність бджільництва. Активність бджіл різко знижується, бджоли перестають вилітати на медозбір і повзають по дну вуликів або біля них. Ознакою нектарного токсикозу бджіл є те, що більшість бджіл одужує через деякий час.
Лікують бджіл від нектарного токсикозу так само, як і від пилкового. Необхідно тільки видалити соти з отруйним наприском.
Нозематоз бджіл
Нозематоз бджіл – найбільш поширене захворювання, при якому бджоли втрачають силу і гинуть. Викликає його нозема – паразит, який проникає в кишківник бджоли і там розпочинає свою життєдіяльність. Розвитку цієї хвороби сприяють холодна тривала зима і вологість в зимівнику.
Поїдаючи заражений мед, бджоли починають гинути. Понос нерідко супроводжує це захворювання.
Супроводжується поносом. Для постановки точного діагнозу необхідно відправити бджіл на експертизу. Для профілактики нозематозу бджіл необхідно підтримувати теплоту в зимівниках і постачати бджіл якісним кором. Також, потрібно проводити нарощування молодих бджіл восени і замінювати постраждалих маток новими.
Лікують бджіл розчином фурмагілліна ДЦГ, і цукрово-молочно-дріжджовою пастою. Стінки вулика очищають від випорожнень, а стільники дезінфікують розчином формаліну (1 частина формаліну на 9 частин води).
Паратиф бджіл
Захворювання, що викликається бактерією альвео, виникає, в більшості випадків, навесні або наприкінці зими, на тлі несприятливої ​​для бджіл обстановки. Уражується кишківник комах, їх кал стає напіврідким, смердючим, схожим на клейку масу жовто-коричневого кольору. Спровокувати паратиф бджіл може вода із забруднених водойм. Лікують це захворювання бджіл розчином левоміцітін або біоміцин.

Септицимія бджіл

Інфекційне захворювання, яке викликає загибель дорослих бджіл у великих кількостях. Збудник – бактерія апісептікум. Заражені септицемією бджоли стають млявими і малорухомими. Найчастіше септицемія бджіл виникає восени або навесні, рідко влітку, так як основною причиною виникнення цієї хвороби є вологість. Для запобігання цього захворювання потрібно стежити, щоб в зимівниках не було зайвої вологості, а пасіки розташовувати на достатній відстані від боліт і низин. Незапечатаний мед теж може спровокувати септіцімію.
Виліковують бджіл від нозематозу шляхом годування цукровим сиропом з тетрацікіліном (на літр сиропу 300 тис. одиниць лікарського препарату), розчинивши його попередньо в 50 мл кип'яченої води Щоб вилікувати заражені бджолині сім'ї, їх треба пересадити в сухі вулики, які перед. Дають цю суміш не менше 3-х разів через кожні 5 днів.
Хімічний токсикоз бджіл
Викликають його отрути, що застосовуються для боротьби з шкідниками сільськогосподарських  угідь. Симптоматика цього захворювання така: загибель починається відразу ж після обробки угідь, максимум, на наступний день. Бджоли лежать на дні вулика, на медозбір не вилітають. Також можливе отруєння бджіл пилком рослин, оброблених отрутохімікатами. У цьому випадку хвороба проходить повільніше і гинуть тільки личинки і матки. Для установки точного діагнозу, слід негайно відправити бджіл на дослідження.
Для попередження виникнення захворювання, потрібно намагатися обприскувати рослини до того, як вони почнуть цвісти або обприскувати їх нешкідливими для бджіл препаратами, такими як дендробаціллін, боверин, ентобактерін. Власники прилеглих угідь повинні попереджати вас про свій намір обробити поля отрутохімікатами, щоб ви встигли вивезти вулики на відстань, не меншу ніж 5 км.
Якщо, все ж, не вдалося запобігти контакту бджіл з обробленими рослинами, потрібно підтримувати їх рідким цукровим сиропом, підгодовуючи бджіл протягом чотирьох днів після виникнення захворювання. Якщо хвороба набула затяжного характеру, потрібно видалити стільники з пергою з гнізда і перетопити їх.

facebook twitter
Другие статьи