Корзина
1437 отзывов
Контакты
"Медовый Рай"
Наличие документов
Знак Наличие документов означает, что компания загрузила свидетельство о государственной регистрации для подтверждения своего юридического статуса компании или физического лица-предпринимателя.
+380666943081+380973267924
+380445257075
Анна, Марина-консультанты.
УкраинаКиевул. Стратегическое шоссе,35
Карта

Акарапідоз та боротьба з трахейними кліщами бджіл

Акарапідоз та боротьба з трахейними кліщами бджіл

Відомо, що на бджолі паразитує не лише кліщ вароа, а й трахейний кліщ. Докладніше про трахейного кліща, про те, як боротися з цим кліщем та про препарати, які вбивають і кліща Вароа, і трахейного кліща - читайте в даній статті.

Паразитичні кліщі Acarapis woodi (акарапіс вуді, по назві збудника хворобу називають «акарапідоз») паразитують у першій парі грудних трахей бджіл. Кліщі і їхні личинки харчуються гемолімфою бджіл, проколюючи стінку трахеї. Кліщі мають дуже малі розміри. Їх не видно неозброєним оком, виявити кліщів можна лише завдяки обстеженню з мікроскопом, їх розмір -125-174 мікронів (мкм). Як правило, кліщі овальні за формою й білі напівпрозорі за кольором.
При значному розмноженні вони заповнюють просвіт трахей, це утруднює дихання бджіл і призводить до їх загибелі.
Життєвий цикл трахейного кліща Acarapis woodi повністю проходить на дорослій бджолі. Кліщі не паразитують на личинках, але вражають молодих бджіл незабаром після народження.
Самки кліща потрапляють у перше грудне дихальце молодої бджоли і відкладають 5-7 яєць. Яйця лупляться через 3-4 дня. Шестинога личинка розвивається від стадії лялечки до стадії дорослого самця за 11-12 днів або дорослої самки за 14 -15 днів.
Спарювання відбувається усередині трахеї, де кліщі розвиваються. Після спарювання вагітна самка кліща залишає бджолу через дихальце й причіпляється до кінчиків волосків на тілі бджоли. Коли заражена бджола взаємодіє з іншою бджолою, кліщ міняє хазяїна й проникає в трахею нової бджоли.
Трахейні кліщі швидко розповсюджуються по бджолосім'ї, по пасіці, бджоли переносять їх з однієї бджоли на іншу, з однієї пасіки на іншу пасіку, коли шукають корм або рояться. Однак переміщення бджолиних сімей самими бджолярами є найчастішою причиною поширення паразита.
Заражуються тільки молоді бджоли у віці менше 4 днів, фізіологія ж доросліших бджіл сама по собі є перешкоджаючим чинником для зараження трахейним кліщем. Кліщі легко потрапляють із однієї бджоли на іншу; а вібрація крил допомагає знайти грудне дихальце, розташоване біля основи крил.
Загальний симптом, за яким можна визначити зараження трахейним кліщем, - поява дорослих бджіл, що плазують по землі або по траві біля входу у вулик (проте, це може бути симптомом й інших бактеріальних або вірусних захворювань, ефект яких збільшила інвазія трахейного кліща).
Для того, щоб визначити зараження: у дорослої бджоли віднімають голову й видаляють скальпелем проторакальний комірець. Після цього перевіряють грудну трахею. На трахеї зараженої бджоли видно плями коричневого або чорного кольору, що утворюються від корост; або вони можуть бути зовсім чорні, залежно від ступеня зараження. Для порівняння, трахея неінфікованої бджоли виглядає прозорою, чистого бурштинового кольору.
Як боротися з трахейним кліщем?
Можна застосовувати комплексний препарат, який згубно діє і на кліща Вароа, і на трахейного кліща. Наприклад, є препарат варроадез. Препарат випускається у вигляді смужок з деревини (розміром 200x25x1 мм). Смужки просочені розчином акарициду, який володіє яскраво вираженою контактною дією проти дорослих форм кліща Вароа і трахейного кліща.
Згідно інструкції до препарату варроадез, бджолині сім'ї обробляють навесні (після першого огляду бджолосімей) і в літньо-осінній період (після відкачування меду) шляхом розміщення смужок препарату у вуликах з розрахунку 2 смужки на 10-12 гніздових рамок. Для маленьких сімей (до 6 рамок), відводків і нуклеусів досить 1 смужки, що розміщують у центрі гнізда. Перед використанням необхідно зробити на одному з кінців смужки отвір, продіти через нього шпильку й зафіксувати смужку вертикально точно по центру вулички (у середній її частині) між двома рамками бджолиного гнізда. У слабкій сім'ї підвішують смужку між 3 й 4 стільниковими рамками, у сильній - одну смужку між 3 й 4, другу смужку між 7 й 8 рамками. Смужки залишають у бджолосім'ї на строк від 3 до 30 діб, залежно від кількості запечатаного розплоду.

 

 

За матеріалами журналу Пасіка

Крім препарату Варроадез, для лікування та профілактики акарапидозу и варроатозу, бджолярі також використовують такі препарати для бджіл як Полисан та Апигель.

facebook twitter
Другие статьи